Profesyonel bir anlayışla hazırlandığınız ve ilan edilen pozisyonlara ya da genel başvuru olarak firmalara gönderdiğiniz öz geçmişiniz, görüşmelere çağrılmanızı sağladı. Bu önemli aşamanın ardından size iş teklifi yapılmasını sağlayacak olan iş görüşmesi öncesinde, yapmanız gereken oldukça önemli çalışmalar vardır. Bu aşamada yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibi faaliyetler olacaktır:

 1. Kendinizi tanıyın:

  Belki tekrara düşmek olacak ama her iş görüşmesinden önce kendinizi tam anlamıyla tekrar tekrar tanımaya çalışın. Kendini tanıyan kişinin, profesyonel niteliklerini ve kişilik özelliklerini karşı tarafa daha iyi aktarabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Deneyimlerinizi, özelliklerinizi asla küçümsemeyin. Kendinizi tanımak için, görüşme öncesinde kendinize şunları sorun:

  • Profesyonel yaşamdaki amaçlarım ve hedeflerim nelerdir?
  • Profesyonel özelliklerim nelerdir?
  • Şirket için yararlı olabilecek özelliklerim nelerdir?
  • Pozisyona uygun deneyimim var mı?
  • Zayıf ve güçlü yönlerim nelerdir?
  • Şu anda çalışmakta olduğum iş sahasında mutlu muyum? (çalışan biri iseniz)

  Bu sorulara kendiniz tatmin edecek cevaplar veriyorsanız, daha sonra yapmanız gereken; profesyonel iş yaşamınızın her aşamasını, iş değişiklik tarihini, iş tanımlarını ve profesyonel başarılarınızı kronolojik olarak gözden geçirmektir. Görüşme sırasında bir iş değiştirme tarihini ve üniversite bitirme derecenizi hatırlayamamak, puan hanenize olumsuz olarak yazılacaktır.

 2. Şirketi tanıyın:

  Görüşme sırasında pozisyonu ve şirketi her yönüyle tanıdığınızı karşı tarafa hissettirmeniz ve bilginizi bir takım örneklerle desteklemeniz, size olumlu destekler sağlayacak ve görüşmeyi yapan yönetici, şirketine ve pozisyona olan ilgi dereceniz konusunda olumlu düşüncelere sahip olacaktır. Çoğu aday mülakata girecekleri şirket hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadan mülakata girmekte ve yalnızca bu yüzden, olumlu sonuç alamamaktadır. Firmayı tanımak için:

  • Kütüphanelerden veya sanayi ve ticaret odalarından şirketin tarihçesi ve ekonomik yapısı ile ilgili bilgi toplayın.
  • Şirketin misyonu, piyasa itibarı, pazar payı, başlıca ürün veya hizmet çeşitleri, çalışan sayısı gibi bilgileri toplayın.
  • Sizinle görüşecek kişinin ismi ve pozisyonu tam olarak bilinmeli ve not alınmalıdır.
  • Görüşme yapılacak yerin tam adresi ve nasıl ulaşılabileceği, görüşme öncesi öğrenilmelidir. Ayrıca şirketin telefonu da herhangi bir geç kalma durumu için yanınızda bulunmalıdır.
  • Şirket hakkında yapmış olduğunuz araştırma ve sormak istediğiniz sorularla ilgili notlar yanınızda bulunmalıdır.
  • Kartvizitiniz, yazılı referanslarınız ve öz geçmişinizin birkaç kopyası yanınızda olmalıdır.
    
 3. Öz geçmişinizi, bilgi ve tecrübe birikiminizi gözden geçirin.

  Özellikle başvurduğunuz görevle ilgili bölümleri ve ilgilendiğiniz özel iş alanlarını tekrar gözden geçirin.

 4. Kariyer amaçlarınız hakkında düşünün ve onları net olarak ifade etmeye hazırlıklı olun.
 5. Güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirin.

  Gücünüz ve zaaflarınız hakkında dürüst olun. İşinizi yaparken, zaaflarınızın olumsuz etkileri neler olabilir? Zaaflarınız için neler yapabilirsiniz? Zaaflarınız hakkında soru sorulduğu zaman aklınızı iyi kullanın.

 6. Görüşme sorularının tamamına verdiğiniz cevaplar ve gücünüzü ortaya çıkaran kişisel cevaplardan emin olun.
 7. Gerekirse kişisel referans mektuplarınızı hazırlayın ve fazladan bir öz geçmişinizi verin.
 8. Görüşmeden önceki gece iyi uyuyun. Kendinize inanın.